Gminna Ewidencja Zabytków
Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi gminną ewidencję zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy. Stosownie do art. 22 ust 5 ww. ustawy: W gminnej ewidencji zabytków powinny być ujęte: 1) zabytki nieruchome wpisane do rejestru, 2) inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, 3) inne zabytki nieruchome wyznaczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wójt Gminy Skołyszyn prowadzi Gminną Ewidencję Zabytków (GEZ) w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu Gminy Skołyszyn.
Ujęcie obiektu w gminnej ewidencji zabytków skutkuje obowiązkiem uzgadniania z urzędem konserwatorskim dla takiego obiektu:
- decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, na podstawie art. 53 i 60 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- pozwolenia na budowę lub rozbiórkę, na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.
Powyższych uzgodnień dokonuje właściwy organ administracji budowlanej.
Gminna Ewidencja Zabytków została założona na podstawie Zarządzenia Nr 132/2016 Wójta Gminy Skołyszyn 14 z dnia 30 września 2016 r. w sprawie utworzenia Gminnej Ewidencji Zabytków nieruchomych znajdujących się na terenie Gminy Skołyszyn. Należy przy tym zaznaczyć, iż GEZ ma charakter zbioru otwartego, a kolejne zmiany tj. włączenia lub wyłączenia z gminnej ewidencji zabytków są publikowane w formie zarządzeń, dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Skołyszyn.